Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség
A Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség 1927. március 25-én, a BEAC, MAFC és a Kolozsvári Egyetemi Atlétikai Club (KEAC) kezdeményezésére, 10 egyetemi és főiskolai egyesület csatlakozásával Európában elsőként, a világon másodikként alakult meg a Magyar Főiskolai Sportszövetség (MFSSz).
1930. január 22-én újjáalakult a szervezet Magyar Főiskolai Sportegyesületek Egyesülése (MFSE) néven, és hamarosan elnyerte az 1935. évi VI. Nyári Nemzetközi Egyetemi Játékok (International University Games) rendezési jogát, melynek házigazdája a BEAC volt.
1949-ben és 1954-ben Magyarország rendezhette a Hallgatói Világjátékokat (World Student Games), majd 1965-ben, a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) 1959-es egységesülését követően, a IV. Nyári Universiadét.
A rendszerváltást követően a szövetség egyesületi formában, Magyar Egyetemi - Főiskolai Sportszövetség (MEFS) névvel 1991 szeptembere óta működik.
A MEFS legutóbbi tisztújító közgyűlését 2016. március 11-én tartotta, ahol 11 fős elnökség került megválasztásra és a közgyűlés elfogadta a MEFS átdolgozott alapszabályát. A szövetségnek jelenleg 36 felsőoktatási intézmény és 26 egyetemi, főiskolai sportszervezet (egyesület) a tagja. 2012. január 1-je óta a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) diák- és főiskolai-egyetemi sportért felelős szakmai tagozat tagjaként folytatja működését.
A MEFS céljai
- A felsőoktatás színvonalas versenysportjának fellendítése és a szabadidősportba bevont hallgatók számának jelentős növelése.
- A felsőoktatási intézményekben működő sportegyesületek megerősítése és kiemelt szakmai támogatása.
- A felsőoktatási intézmények sportingatlan-kataszterének elkészítése, felújítási források elérése, budapesti egyetemi sportközpont felállítása.
- Kettős életpálya modell kidolgozása, ennek keretében sportösztöndíj programok bevezetése.
- Hatékony, átfogó kommunikáció a MEFS és az egyetemi sport programjainak, valamint a sportolás jótékony hatásainak bemutatására és népszerűsítésére.
A MEFS feladatai
- Tagjai és szervezetei által a felsőoktatási intézmények - intézményi kereteket meghaladó - sportjának szervezése és lebonyolítása.
- A felsőoktatási intézmények versenyrendszerének, fejlesztési célkitűzéseinek meghatározása, a szükséges változtatásokkal kapcsolatos döntések meghozatala.
- A különböző szintű versenyrendszerek működési feltételeinek megteremtése, a versenyek lebonyolításának támogatása.
- A szükséges verseny, játék, fegyelmi, dopping és egyéb szabályzatok meghatározása.
- Meghatározza a nemzetközi versenyeken való részvétel jogosultságát, képviseli Magyarországot a nemzetközi egyetemi-főiskolai sportszervezetekben, azok rendezvényein.
- Szervezi és koordinálja - az országos szakszövetségekkel külön megállapodásokban rögzített elvek alapján – a felsőoktatási intézmények versenysportját, külön kezelve és kiírva - a szövetségi versenyrendszerben kialakult és elfogadott szabályokon túl – a Magyar Egyetemi - Főiskolai Bajnokságokat.
- A tagszervezetek javaslatai alapján – a szakszövetségekkel egyeztetve – összeállítja a Magyar Egyetemi-Főiskolai Országos Bajnokságok (MEFOB) összesített versenynaptárát.
- Szervezi, koordinálja és támogatja a hallgatók és dolgozók szabadidős sporttevékenységét, ennek keretei között – a MOB szervezeti rendszerében – együttműködik a MOB további érintett szakmai tagozataival.
- Kapcsolatot tart határon túli magyar szervezetekkel, együttműködik közös sportszakmai és kapcsolódó tanulmányi, tudományos programok kidolgozásában és megvalósításában.