Az egészség
Mindenkiben ott él az igény az egészségre, arra, hogy életét egészségesen élje végig. Az egészségre törekvés alapvetően az egyén természetes belső indíttatása, részben az egyed- és fajfenntartási ösztönökből is táplálkozik. De az egészségnek nem csak ez a célja. A mai modern társadalomban megnövekedett fizikai és szellemi terhelés ér mindenkit. A gyorsuló technológiai fejlődéssel párhuzamosan, gyorsan változnak környezetünk igényei elvárásai is, amelyhez alkalmazkodni kell. A hosszabbodó élettartamot szintén minél jobb egészségben szeretnénk élvezni. De nem csak az élettartam, hanem az azon belüli aktív, munkában töltött évek is nőnek, egyre távolabb kerül a nyugdíjaskor. Mindezek szintén az egészség, az egészséges életmód igényét erősítik.
De mi is az egészség? Ezt a kérdést szinte soha nem tesszük fel magunkban, de még inkább nem válaszoljuk meg. Leginkább csak a betegségek hiányára gondolunk. Az egészség nem csupán a betegség hiánya, hanem testi, lelki és szociális jólét állapota együttesen. Ugyanakkor az egészség nem valamiféle problémamentes, idealizált tökéletes állapotot jelent, hanem egy olyan szilárd egyensúlyi állapotot, amit a külső hatásokra, változásokra reagálva képesek vagyunk megőrizni. Tehát akkor és addig vagyunk egészségesek, amíg testi, lelki, közösségi és szellemi szinten is tudunk alkalmazkodni.
Egészségünk fenntartásához, megerősítéséhez és visszaszerzéséhez is egészségesen kell élni. Az egészséges életmódban kiemelkedő szerepe van a túlzásoktól mentes, megfelelő táplálkozásnak, a rendszeres fizikai aktivitásnak és pihenésnek. Ezek elősegítik, de önmagukban nem teremtik meg a jó közérzetet, jól megélt mindennapokat, az elégedettséget, a pozitív gondolkodást és életfelfogást, melyek kialakítására és fenntartására tudatosan is törekedni kell.